Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Rzekomy pomór drobiu w powiecie kieleckim

Rzekomy pomór drobiu w powiecie kieleckim

2025-05-19

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach poinformował o pojawieniu się ogniska rzekomego pomoru drobiu (ang. Newcastle Disease, ND) w gospodarstwie niekomercyjnym na terenie powiatu kieleckiego.

Ognisko nr 2025/26 potwierdzono 14 maja w stadzie liczącym 27680 kur ogólnoużytkowych zlokalizowanym w gminie Mniów w powiecie kieleckim na podstawie badań laboratoryjnych pobranych w gospodarstwie prób, przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym PIB w Puławach.

W dzienniku urzędowym województwa świętokrzyskiego opublikowane zostało Rozporządzenie nr 8/2025 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 16 maja 2025 r. w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatów kieleckiego i koneckiego.

Na mocy rozporządzenia wyznaczony został obszar zapowietrzony i zagrożony. Obszary te różnią się restrykcjami w zależności od położenia względem ogniska — większe obowiązują w strefie zapowietrzonej, obejmującej miejscowości z gminy Mniów znajdujące się w obrębie do trzech kilometrów od zainfekowanej fermy. Za obszar zagrożony (w promieniu 10 kilometrów wokół ogniska) uznaje się teren obejmujący wybrane miejscowości z gminy: Mniów, Strawczyn, Zagnańsk, a także z gmin Radoszyce, Smyków i Stąporków w koneckim. Szczegóły dostępne są w treści rozporządzenia (link poniżej). Kontrole weterynaryjne gospodarstw w obu strefach rozpoczęły się w poniedziałek 19 maja.

Wszyscy hodowcy drobiu powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa rzekomego pomoru drobiu do gospodarstwa.

Środki bezpieczeństwa biologicznego:

  • pozostaw ptaki w zamknięciu i wstrzymaj się od wypuszczania ptaków na wybieg,
  • zabezpiecz paszę i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
  • karm i pój drób wewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosuj odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu,
  • stosuj środki higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
  • wyłóż maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnij skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego,

Jeżeli zauważysz u drobiu niepokojące objawy, niezwłocznie poinformuj o tym lekarza weterynarii.

Źródło: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kielcach

Małgorzata Duda

Rozporządzenie Nr 8/2025 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 16 maja 2025 r. w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatów kieleckiego i koneckiego

https://bip.kielce.uw.gov.pl/bip/prawo/rozporzadzenia-wojewody/24987,82025.html

udostępnij
do góry